Dla kobiety ciąża jest okresem szczególnym pod wieloma względami. Pacjentki spodziewające się dziecka powinny zadbać o stan zdrowia jamy ustnej, który może mieć istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży.


Mity

Wokół leczenia zębów u kobiet w ciąży narosło kilka mitów, m.in., że: dziecko pobiera wapń matki; nie można stosować znieczulenia; z wizytą u stomatologa najlepiej poczekać do rozwiązania.

Fakty

W rzeczywistości zły stan zdrowia jamy ustnej przyszłej mamy jest o wiele bardziej niebezpieczny dla dziecka niż wizyta u dentysty. Badania naukowe udowodniły, że szkodliwe drobnoustroje mogą przemieszczać się naczyniami krwionośnymi do macicy i być przyczyną zakażeń wewnątrzmacicznych oraz przedwczesnych porodów.

pregnancy-1

Jak wygląda wizyta ciężarnej w klinice stomatologicznej?

Na początku wizyty należy poinformować lekarza o ciąży. Dobrane zostaną odpowiednie metody leczenia i preparaty nieprzenikające poza strukturę zęba – zapewniające bezpieczeństwo rozwijającemu się maleństwu oraz komfort i brak stresu przyszłej mamie.

W sytuacji kiedy konieczne jest znieczulenie, nie stosuje się leków obkurczających naczynia krwionośne, tylko bezpieczne dla ciąży środki miejscowo znieczulające.

Najkorzystniejszym czasem do zabiegów stomatologicznych jest okres między 4 a 6 miesiącem ciąży niepowikłanej.

W przypadku dużych ubytków, leczenia kanałowego, ekstrakcji zęba, odpowiednio dobrane znieczulenie stosowane jest także w I trymestrze.


Czego unikać w ciąży?

Do momentu rozwiązania nie powinno wykonywać się zdjęć RTG zębów. W razie takiej konieczności, w naszym gabinecie prześwietlenie wykonuje się metodą bezpieczną dla pacjentki i płodu – radiowizjografii.